Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Piotr Salata

piotrsalata

Koncert Zespołu Piotra Salaty rozpocznie tegoroczną edycję Festiwalu. Artysta wywołał w ostatnich latach niemałe poruszenie, zyskując głośne pochwały. Zapraszamy do przeczytania autoprezentacji Pana Piotra.

"Jak opowiedzieć o sobie w dwóch słowach?...

Zadanie tak trudne, że praktycznie niewykonalne, dlatego na początek dwa słowa najważniejsze: komponuję i śpiewam – w kraju i poza jego granicami, przede wszystkim dla słuchaczy, którzy oczekują dobrej muzyki. Jedni mówią , że tworzę „old school pop”, inni nazywają to eleganckim retro, jeszcze inni - ponadczasowym rozkołysaniem. W moich utworach echami pobrzmiewa soul, bossanova, jazz.

Urodziłem się w Końskich, niewielkim mieście powiatowym na północy województwa świętokrzyskiego, ale dzieciństwo spędziłem w pobliskim Stąporkowie, gdzie miały miejsce moje pierwsze kontakty z muzyką. W ognisku muzycznym stawiałem pierwsze kroki w poznawaniu świata dźwięków i w wydobywaniu ich z różnych instrumentów, z własnego gardła też.

Z sentymentem wspominam lata, gdy jako nastolatek aktywnie działałem w muzycznych formacjach młodzieżowych na terenie regionu świętokrzyskiego.Na początku lat osiemdziesiątych wraz z grupą kolegów stworzyliśmy zespół „Trzeci Kamień od Słońca”, który poprzez kilkustopniowe eliminacje dotarł do "Opolskich Debiutów". To było znamienne przeżycie – swoim występem zyskać uznanie opolskiej publiczności.

Okres zasadniczej służby wojskowej nie spowodował przerwy w mojej aktywności muzycznej - w tym czasie (los mi sprzyjał!) nie traciłem kontaktu z estradą. Brałem udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zespół „Sweet Combo”, z którym następnie podjąłem współpracę, wykonywał głównie covery, ale dbał również o systematyczne wzbogacanie swojego własnego repertuaru. Na lata dziewięćdziesiąte przypadł czas moich pierwszych prób muzycznej działalności solowej. Znajdowałem się w gronie wykonawców wielu koncertów, brałem udział w licznych konkursach wokalnych na terenie całego kraju.

W 2002 roku wygrałem cieszący się wtedy wielką popularnością muzyczny program konkursowy telewizji TVN – „Droga do Gwiazd”. Od tamtego czasu moje zainteresowania muzyczne zaczęły się coraz bardziej skłaniać w kierunku jazzu. Na gruncie jazzu znalazłem nowe możliwości ekspresji, swobodniejsze sposoby muzycznego i artystycznego spełnienia. Chyba nigdzie nie udaje się w sposób tak twórczy, jak w jazzie, harmonizować najostrzejszą nawet ekspresję z rytmicznymi subtelnościami swingującego podania tekstu i muzyki…

W 2006 roku wziąłem udział w prestiżowym konkursie "Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych" w Zamościu, który wygrałem. Nawiązałem wtedy współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce.

Nadchodzi rok 2011 - firma Universal Music Polska zaczyna się interesować moją osobą. Po kilkumiesięcznych rozmowach i wspólnych poszukiwaniach kierunku muzycznego dochodzi do podpisania kontraktu, którego owocem jest mój pierwszy solowy album – „Czuła gra”. Jestem żywym dowodem na to, że wcale nie trzeba dziś debiutować jako nastolatek. Cieszę się z debiutu po czterdziestce, bo dzięki temu jest on naprawdę dojrzały. Mam nadzieję, że Państwo bez trudności odczują bagaż tych wszystkich lat, które muzyce poświęciłem. Proszę wybaczyć banalność sformułowania, ale po prostu tak jest: muzyka jest bardzo ważną częścią mego życia.

Mam żonę i dwóch synów – moja rodzina wie najlepiej, jaką kolejność rzeczy ważnych w swoim sercu noszę…"